Banner
Strona główna > Aktualności > Treści

Zalety i wady Porównanie wentylatorów DC i wentylatorów AC

Sep 04, 2017

dc fan.jpg

Wentylatory prądu stałego lub wentylatory prądu stałego mają zmienny, nierównomierny przepływ. W przeciwieństwie do tego, wentylatory prądu przemiennego lub wentylatory AC zmieniają kierunek 50 razy na sekundę, aby zapewnić stały przepływ.

Historycznie rzecz biorąc, wentylatory AC były zazwyczaj tańsze niż wentylatory prądu stałego . Dziś jednak różnica w cenie jest znikoma, co oznacza, że ​​musisz dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw każdego rodzaju wentylatora, podejmując decyzję o zakupie.

 

Wady i zalety wentylatorów prądu stałego

Technologia DC stała się o wiele bardziej wyrafinowana w ostatnich latach i można ją teraz zastosować zarówno do wentylatorów sufitowych, jak i przemysłowych. Wentylatory prądu stałego mają silniki, które opierają się na trwałych, wbudowanych magnesach, aby przyciągać i odpychać wirnik wokół osi połączonej z falownikami. Technologia DC jest znacznie nowsza niż technologia AC, co oznacza, że ​​dostępnych jest mniej opcji.

PROS jak następuje:

1.        Minimalna interferencja elektromagnetyczna

Ponieważ interferencja elektromagnetyczna wentylatorów prądu stałego jest minimalna, wrażliwe urządzenia elektroniczne często korzystają z wentylatorów prądu stałego, aby zapobiec zakłóceniom elektromagnetycznym. Na przykład aplikacje i sprzęt komputerowy opierają się na wentylatorach prądu stałego , ponieważ zapobiegają przegrzaniu, a jednocześnie minimalizują zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą negatywnie wpłynąć na wrażliwe aplikacje.

2.        Zużywa mniej energii

Wentylatory DC są powszechnie uważane za najbardziej wydajny rodzaj wentylatora. Zużywają znacznie mniej energii niż wentylatory AC. W rzeczywistości wentylatory prądu stałego zużywają do 70 procent mniej energii, aby uzyskać taką samą moc wyjściową, jak inne typy wentylatorów. Na przykład oznacza to, że 25-watowy wentylator zasilany prądem stałym wykorzystuje taką samą moc jak 100-watowy wentylator z napędem elektrycznym. Jest to idealne rozwiązanie do zastosowań komercyjnych, takich jak restauracje, pozwalając utrzymać fanów przez cały dzień bez ponoszenia astronomicznych rachunków za prąd.

3.        Ciszej

Wentylatory DC wykorzystują nowy typ silnika komutowanego elektrycznie (ECM). Silniki te nie tylko są niezwykle wydajne, ale także niezwykle ciche. Ponieważ są tak ciche, wentylatory DC są doskonałą opcją dla aplikacji takich jak instrumenty medyczne, przełączniki telekomunikacyjne lub samochodowe systemy rozrywkowe, w których hałas może być uciążliwy.

4.        Niższe napięcie

Wentylatory DC generalnie zużywają mniej napięcia niż wentylatory AC. Większość wentylatorów prądu stałego to wentylatory niskonapięciowe. Na przykład zazwyczaj można znaleźć wentylatory prądu stałego o napięciu 5V, 12V i 24V. Większe modele wentylatorów prądu stałego, takie jak modele wentylatorów od 119 mm do 172 mm, są zwykle dostępne w wersjach 48V. Dla porównania, większość modeli wentylatorów AC dostępna jest w 115V, o znacznie wyższym napięciu. Niższe napięcie sprawia, że wentylatory DC są potencjalnie mniej niebezpieczne.

CONS w następujący sposób:

1.        Zmienny, nierównomierny przepływ

Główną wadą wentylatorów prądu stałego jest to, że nie zapewniają bezpośredniego, stałego przepływu. Zapewniają raczej zmienny, nierównomierny przepływ.

2.        Może wymagać transformatora

Podczas gdy wentylatory prądu przemiennego używają prądu zmiennego, który odwraca kierunek, wentylatory prądu stałego używają prądu stałego, co oznacza, że ​​prąd płynie tylko w jednym kierunku. W przeciwieństwie do wentylatorów AC, wentylatory DC nie mogą być podłączone bezpośrednio do źródła prądu stałego, takiego jak panele słoneczne lub baterie. Oznacza to, że wentylatory prądu stałego muszą używać transformatora do konwersji prądu przemiennego na prąd stały, aby wentylator mógł być zasilany.

 

Plusy i minusy fanów AC

Wentylatory AC są powszechnie stosowane, gdy wymagany jest równomierny przepływ powietrza. Wentylatory te są powszechnie stosowane w sprzęcie gospodarstwa domowego.

PRO: Zapewnia stały, równomierny przepływ

Główną zaletą wentylatorów AC jest to, że zapewniają równomierny, stały przepływ. Wentylator AC odsunie cieplejsze powietrze od elementów wentylatora, a następnie zasysa na nie chłodniejsze powietrze.

CONS w następujący sposób:

1.        Więcej energii

Wentylatory AC zużywają więcej energii niż wentylatory prądu stałego. Należy jednak zauważyć, że wentylatory AC są nadal energooszczędne. W rzeczywistości, standardowy model prądu przemiennego nie będzie używał więcej niż 100 watów przy dużej prędkości.

2.        Głośniejsza

Wentylatory AC generują znacznie więcej hałasu niż wentylatory prądu stałego, co może być uciążliwe.

3.        Więcej zakłóceń elektromagnetycznych

Wentylatory AC mają więcej zakłóceń elektromagnetycznych niż wentylatory prądu stałego, co oznacza, że ​​nie mogą być używane w aplikacjach, które mogą być wrażliwe na takie zakłócenia.

 


Back