Banner
Strona główna > Aktualności > Treści

Technologia wentylatora EC do chłodzenia centrów danych

Nov 03, 2017

Starsze rozwiązania chłodzenia centrum danych typowo obejmowały urządzenia CRAC / CRAH, które zawierały napędzane paskiem wentylatory z tradycyjnymi silnikami elektrycznymi prądu przemiennego. Ten sprzęt zwykle zabrudził (ponieważ masz pas) i jest nieefektywny. Wentylatory komutowane lub wentylatory EC są powszechnie uznawane za najnowszą technologię energooszczędnej wentylacji, ale co to jest wentylator EC i co sprawia, że ​​jest tak wyjątkowy?

ec fan.jpg

Podstawowe silniki prądu stałego polegają na szczotkach węglowych i pierścieniu komutacyjnym, aby przełączać kierunek prądu, a tym samym polaryzację pola magnetycznego w obrotowym tworniku. Interakcja pomiędzy tym wewnętrznym wirnikiem a stałymi magnesami trwałymi indukuje jego obrót. W silniku EC komutacja mechaniczna została zastąpiona układem elektronicznym, który przekształca prąd przemienny na prąd stały i kontroluje prędkość wentylatora, regulując moc silnika poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości prądu twornika we właściwym kierunku, dokładnie w odpowiednim momencie dokładna kontrola silnika. Magnesy stałe są montowane wewnątrz wirnika z zamocowanym wirnikiem wentylatora - co eliminuje pas.

Mówiąc prościej, silniki prądu stałego są o około 30% bardziej wydajne niż silniki prądu przemiennego, ponieważ wtórne pole magnetyczne pochodzi raczej z magnesów trwałych niż z uzwojenia miedzianego. Silnik prądu zmiennego zużywa dodatkową energię wyłącznie w celu wytworzenia pola magnetycznego poprzez wzbudzenie prądu w wirniku. Ale to tylko połowa historii. Zastosowanie nowoczesnej elektroniki w sterowaniu silnikiem otworzyło wiele innych możliwości, które przyczyniają się do zużywania mniejszej mocy.

Jak wpływa to na efektywność energetyczną?
Podwojenie prędkości silnika zwiększa jego moc wejściową o współczynnik 8, więc przegrzanie wentylatora jest szybsze niż jest to konieczne. Dostosowanie prędkości wentylatora do zapotrzebowania otwiera ogromne możliwości oszczędzania energii w takich zastosowaniach, jak chłodzenie centrów danych. Nawet w porównaniu z włączaniem / wyłączaniem, modulacja prędkości EC jest znacznie bardziej wydajna.

Wentylatory EC mogą również przyczynić się do zwiększenia ogólnej wydajności aplikacji. Na przykład w układzie chłodzenia utrzymywanie stałego ciśnienia czynnika chłodniczego zamiast jego wzrostu i spadku, gdy wentylatory włączają się i wyłączają, zmniejsza obciążenie sprężarki, co zapewnia jeszcze większą oszczędność energii.

Jeśli dwa silniki wytwarzają tę samą moc wyjściową, ale ma się większy pobór mocy, możesz mieć pewność, że nadwyżka energii zostanie rozproszona w postaci ciepła. Jeśli aplikacja jest przeznaczona do usuwania ciepła, to będzie musiała wykonać dodatkową pracę, aby usunąć ciepło wytwarzane przez sam silnik wentylatora, więc wentylatory EC poprawią wydajność całego układu.

Zalety wentylatora EC:

1.       Do 40% oszczędności energii w stosunku do tradycyjnych wentylatorów odśrodkowych

2.       100% kontrola prędkości bez konieczności instalowania dodatkowych komponentów, takich jak VFD

3.       Wydajna kontrola prędkości

4.       Zintegrowana elektronika z zasilaczem wbudowana jest w wentylator

5.       Obsługuj chłodnicę, zapewniając długą żywotność silnika

6.       Stała przewidywalna wydajność w pełnym zakresie napięć

7.       Modułowa i kompaktowa konstrukcja ułatwia instalację i demontaż (10-minutowa zmiana)

8.       Napęd bezpośredni, brak pasków, czystsze działanie i bezobsługowe łożyska

A co z kosztami?

Nieco wyższe koszty nakładów inwestycyjnych na wentylatory EC w porównaniu z silnikami konwencjonalnymi są w większości przypadków amortyzowane w najkrótszym czasie pracy ze względu na niskie zużycie energii i niższe koszty instalacji (nie jest konieczne sterowanie transformatorem, VFD lub kontrola kąta fazowego). Ogromny potencjał oszczędności energii zapewniany przez silniki EC zmniejsza koszty operacyjne, co przekłada się na okresy spłaty nawet kilka miesięcy, oraz oszczędności na żywotności silnika rzędu setek dolarów w typowej aplikacji, takiej jak chłodzenie centrów danych.


Back