Banner
Strona główna > Aktualności > Treści

Typy wentylatorów HVAC

Sep 20, 2017

HVAC fan types

Wszystkie wentylatory zostały zaprojektowane wyłącznie w celu przemieszczania powietrza. Większość pieców i urządzeń HVAC zawiera jeden lub więcej wentylatorów. Różne wentylatory są używane do różnych zastosowań i do spełnienia określonych cen. Trzy podstawowe typy wentylatorów są najczęściej spotykane w branży HVAC. Wentylator osiowy , zakrzywiony wentylator odśrodkowy do przodu i dynamika budynku w przemyśle to wentylator nachylony do tyłu .

Wentylator osiowy - Zaprojektowany, aby przenosić niewielką ilość powietrza w warunkach niskiego stanu statycznego. Jako przypomnienie, ciśnienie statyczne jest oporem dla przepływu powietrza. Wentylatory osiowe, zwane także wentylatorami śrubowymi, są tanie i nie sprawdzają się dobrze, gdy stawiają opór. Ponieważ wentylatory śrubowe są tanie, większość jest zbudowana do pracy na napięciach jednofazowych.

Wentylatory osiowe są stosowane w szerokim zakresie zastosowań, począwszy od wentylatorów sufitowych, małych wentylatorów chłodniczych do urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, wentylatory skrzynkowe, a nawet do chłodzenia silnika w samochodzie.

Osiowe wentylatory śrubowe są bardziej odpowiednie do zastosowań z mniejszymi objętościami powietrza i ciśnieniami.

Odśrodkowy wentylator dmuchawy - Wentylator odśrodkowy zawiera wentylator, który może przypominać o wiewiórkowym kółku do ćwiczeń. Wentylator odśrodkowy wytwarza większe ciśnienie dla danej objętości powietrza niż wentylatory osiowe. Znalezione w dmuchawach do liści, w celu nadmuchania dużych nadmuchiwanych konstrukcji i sprzętu HVAC. Zazwyczaj są one głośniejsze w porównaniu do wentylatorów osiowych.

Wentylatory odśrodkowe nadają się do zastosowania przy wyższych objętościach i ciśnieniach przepływu powietrza.

Mechanizm napędowy wentylatora może być napędem bezpośrednim, pasem lub zmiennym.

Wentylatory pochylone do tyłu - Na pierwszy rzut oka wydaje się, że łopatki na tym wentylatorze są nieprawidłowo zainstalowane. Wentylator pochylony do tyłu jest przeznaczony do obsługi dużych ilości względnie czystego powietrza, wymaganego w systemach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także wielu przemysłowych aplikacji nawiewu i wydmuchu powietrza. Profil odśrodkowy, nachylony do tyłu, zakrzywiony do tyłu: Te wentylatory są najbardziej wydajnymi modelami odśrodkowymi. Ostrza mogą być zakrzywione do tyłu lub prosto.

 

Gdzie są one używane w HVAC?

Każdy typ wentylatora ma określony cel.

Wentylatory osiowe można znaleźć na szczycie sekcji HVAC Rooftop lub sekcji sprężarki domowej (znajdującej się poza domem). Podstawowy system HVAC (nie uruchamiający pompy ciepła) jest zaprojektowany z cewkami skraplacza, które usuwają ciepło z domu lub firmy podczas pracy w trybie klimatyzacji lub chłodzenia. Cewki te mają płetwy, które wymagają powietrza, aby przejść przez nich, aby usunąć ciepło. Te odcinki cewki nie wymagają wentylatora o dużej mocy i kosztach, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wentylator osiowy.

Wewnątrz HVAC Rooftop lub systemu domowego odkryjesz wentylator odśrodkowy . Ci fani muszą pokonać cały opór pracy domowej (lub służbowej). W związku z tym wentylator osiowy byłby niewystarczający, co powodowałoby wiele problemów związanych ze złym krążeniem powietrza w celu zwijania problemów. Najlepszym rozwiązaniem jest wentylator odśrodkowy. Przenoszą dużą ilość powietrza, pokonując cały opór lub ciśnienie statyczne w kanale, zapewniając odpowiedni przepływ powietrza w całym obiekcie.

Niektóre urządzenia Rooftop HVAC i akcesoria HVAC mogą zawierać pojedyncze lub serie pochyłych wentylatorów .

Integracja wentylatora / silnika / VFD wymaga mniej czynności konserwacyjnych (nie ma pasów, kół pasowych ani oddzielnych silników, z którymi można się zepsuć) i pozwala na znacznie mniejszy profil, są świetne, gdy trzeba przenieść dużą objętość powietrza w ciasnej przestrzeni.

System Power Exhaust służy do usuwania powietrza z budynku, aby zapobiec nadmiernemu ciśnieniu w budynku, i często jest połączony z komercyjną jednostką dachową HVAC. W zależności od ilości powietrza, które ma zostać wyczerpane, możesz odkryć któryś z trzech omówionych typów wentylatorów.


Back